logo

Prowadzisz gabinet dentystyczny i interesujesz się usuwaniem amalgamatu? To doskonała okazja, żeby pokrótce przybliżyć najważniejsze kwestie z tym związane. Kto powinien posiadać separator amalgamatu? Jaki separator amalgamatu wybrać? Czego wystrzegać się przy zakupie? Na te i inne pytania postanowiliśmy odpowiedzieć w naszym krótkim poradników dla stomatologów. Zapraszamy!

Po co separator amalgamatu?

Musimy zdać sobie sprawę, że usuwanie amalgamatu to kwestia szalenie ważna od strony ekologicznej. Szacuje się, że około 4 ton rtęci (wypełnienie amalgamatowe składa się w 50% właśnie z niej) trafia rocznie do wód. Zakrawa to na kryzys ekologiczny. Rtęć musi być wychwytywana u źródła, czyli w gabinetach stomatologicznych. Separator amalgamatu pozwoli na wychwycenie tego zanieczyszczenia i jego unieszkodliwienie, bez degradacji środowiska naturalnego.

Od kiedy separator amalgamatu jest konieczny?

Z separatora amalgamatu muszą korzystać jednostki, które wykonują plomby amalgamatowe, oraz takowe usuwają w swoim gabinecie. Posiadanie tego urządzenia jest obligatoryjne od 1 stycznia 2019 r, decyzją Ministra Zdrowia. Podstawą tego zapisu jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego z 17 maja 2017 r. w sprawie rtęci.

Jakie normy musi spełniać separator amalgamatu?

Urządzenie musi być certyfikowane. Normą, która kwalifikuje separatory amalgamatu do użytku w gabinetach stomatologicznych jest ISO 11143. Określa ona między innymi poziom wychwytywania cząstek, bezpieczeństwo czy konserwacja separatora amalgamatu.

Ile kosztuje separator amalgamatu?

Cena separatora amalgamatu zależy w dużej mierze od jego rodzaju, wielkości itd. Za certyfikowany sprzęt do pracy z jednym unitem oraz pompą ma morko zapłacimy około 2 000 – 3 000 tysięcy złotych. Przykładem jest wysokiej klasy separator amalgamatu sedymentacyjny. Warto dodać, że koszt jednostkowy urządzenia to nie jedyny, jaki ponosi gabinet dentystyczny. Niestety, pojawiają się także koszta eksploatacyjne, a w nich np. koszt serwisowania, wkładów filtrujących, czyszczenia itd. Dla separatora sedymentacyjnego średni roczny koszt obsługi wynosi 100 – 120 zł.

Kto monitoruje prawidłowe usuwanie amalgamatu?

Niektóre urządzenia posiadają automatyczne czujniki poziomu zanieczyszczenia. Separator amalgamatu sam sygnalizuje, kiedy potrzebne są prace serwisowe. Należy także prowadzić książkę serwisową, gdzie odnotowuje się prowadzone prace przez firmę do tego uprawnioną. Kontrole, sprawdzające regularność utylizacji amalgamatu oraz poprawność instalacji i zgodność separatora z normami, przeprowadza sanepid. Niedostosowanie się do wymogów prawa unijnego grozi grzywną.

Serwis separatora amalgamatu – jak często czyścić lub wymieniać wkłady?

Kwestię tę reguluje dostawca urządzenia. Dla niektórych wymiana jest wymagana raz na kwartał, inne separatory amalgamatu mogą pracować nieprzerwanie do roku. Rok wydaje się terminem granicznym, gdyż po tym czasie rtęć przybiera formę metaloorganicznego związku o bardzo wysokiej toksyczności (tzw. metylortęć).

Prawidłowe usuwanie amalgamatu oraz przestrzeganie przepisów i norm dotyczących gospodarowania odpadami dentystycznymi są monitorowane przez różne instytucje i organy zarządzające, w zależności od lokalnych przepisów i regulacji. Oto kilka przykładów instytucji, które mogą monitorować i nadzorować prawidłowe usuwanie amalgamatu:

  1. Inspekcja Sanitarna: W wielu krajach to właśnie Inspekcja Sanitarna jest odpowiedzialna za monitorowanie i kontrolę działań gabinetów stomatologicznych pod kątem przestrzegania przepisów dotyczących gospodarowania odpadami dentystycznymi, w tym usuwania amalgamatu.
  2. Ministerstwo Środowiska: W niektórych krajach Ministerstwo Środowiska lub odpowiednie ministerstwo zajmujące się ochroną środowiska naturalnego może być odpowiedzialne za nadzór nad praktykami związanymi z usuwaniem amalgamatu i jego wpływem na środowisko.
  3. Samorządy lokalne: W niektórych przypadkach samorządy lokalne, takie jak urzędy miast i gmin, mogą posiadać przepisy i regulacje dotyczące gabinetów stomatologicznych i monitorować, czy są one przestrzegane.
  4. Organizacje branżowe: W niektórych krajach organizacje stomatologiczne lub dentystczne mogą mieć własne wytyczne i przepisy dotyczące gospodarowania odpadami dentystycznymi, w tym usuwania amalgamatu, i mogą nadzorować przestrzeganie tych regulacji przez swoich członków.
  5. Agencje ochrony środowiska: Agencje zajmujące się ochroną środowiska naturalnego mogą również być zaangażowane w nadzór nad praktykami związanymi z usuwaniem amalgamatu w celu zapewnienia zgodności z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska.

Warto zaznaczyć, że przepisy i organy nadzoru mogą się różnić w zależności od regionu i kraju. Dlatego gabinety stomatologiczne powinny zawsze dokładnie przestrzegać lokalnych przepisów i norm dotyczących gospodarowania odpadami dentystycznymi, w tym usuwania amalgamatu, oraz współpracować z odpowiednimi organami nadzoru w celu zapewnienia zgodności z przepisami.


L
ink do tego produktu w sklepie: Separator amalgamatu sedymentacyjny - ISG1 (ekotu.pl)