logo

Prowadzisz gabinet dentystyczny i interesujesz się usuwaniem amalgamatu? To doskonała okazja, żeby pokrótce przybliżyć najważniejsze kwestie z tym związane. Kto powinien posiadać separator amalgamatu? Jaki separator amalgamatu wybrać? Czego wystrzegać się przy zakupie? Na te i inne pytania postanowiliśmy odpowiedzieć w naszym krótkim poradników dla stomatologów. Zapraszamy!

Po co separator amalgamatu?

Musimy zdać sobie sprawę, że usuwanie amalgamatu to kwestia szalenie ważna od strony ekologicznej. Szacuje się, że około 4 ton rtęci (wypełnienie amalgamatowe składa się w 50% właśnie z niej) trafia rocznie do wód. Zakrawa to na kryzys ekologiczny. Rtęć musi być wychwytywana u źródła, czyli w gabinetach stomatologicznych. Separator amalgamatu pozwoli na wychwycenie tego zanieczyszczenia i jego unieszkodliwienie, bez degradacji środowiska naturalnego.

Od kiedy separator amalgamatu jest konieczny?

Z separatora amalgamatu muszą korzystać jednostki, które wykonują plomby amalgamatowe, oraz takowe usuwają w swoim gabinecie. Posiadanie tego urządzenia jest obligatoryjne od 1 stycznia 2019 r, decyzją Ministra Zdrowia. Podstawą tego zapisu jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego z 17 maja 2017 r. w sprawie rtęci.

Jakie normy musi spełniać separator amalgamatu?

Urządzenie musi być certyfikowane. Normą, która kwalifikuje separatory amalgamatu do użytku w gabinetach stomatologicznych jest ISO 11143. Określa ona między innymi poziom wychwytywania cząstek, bezpieczeństwo czy konserwacja separatora amalgamatu.

Ile kosztuje separator amalgamatu?

Cena separatora amalgamatu zależy w dużej mierze od jego rodzaju, wielkości itd. Za certyfikowany sprzęt do pracy z jednym unitem oraz pompą ma morko zapłacimy około 2 000 – 3 000 tysięcy złotych. Przykładem jest wysokiej klasy separator amalgamatu sedymentacyjny. Warto dodać, że koszt jednostkowy urządzenia to nie jedyny, jaki ponosi gabinet dentystyczny. Niestety, pojawiają się także koszta eksploatacyjne, a w nich np. koszt serwisowania, wkładów filtrujących, czyszczenia itd. Dla separatora sedymentacyjnego średni roczny koszt obsługi wynosi 100 – 120 zł.

Kto monitoruje prawidłowe usuwanie amalgamatu?

Niektóre urządzenia posiadają automatyczne czujniki poziomu zanieczyszczenia. Separator amalgamatu sam sygnalizuje, kiedy potrzebne są prace serwisowe. Należy także prowadzić książkę serwisową, gdzie odnotowuje się prowadzone prace przez firmę do tego uprawnioną. Kontrole, sprawdzające regularność utylizacji amalgamatu oraz poprawność instalacji i zgodność separatora z normami, przeprowadza sanepid. Niedostosowanie się do wymogów prawa unijnego grozi grzywną.

Serwis separatora amalgamatu – jak często czyścić lub wymieniać wkłady?

Kwestię tę reguluje dostawca urządzenia. Dla niektórych wymiana jest wymagana raz na kwartał, inne separatory amalgamatu mogą pracować nieprzerwanie do roku. Rok wydaje się terminem granicznym, gdyż po tym czasie rtęć przybiera formę metaloorganicznego związku o bardzo wysokiej toksyczności (tzw. metylortęć).


L
ink do tego produktu w sklepie: Separator amalgamatu sedymentacyjny - ISG1 (ekotu.pl)

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć