logo

Popyt na urządzenia do usuwania amalgamatu w gabinetach dentystycznych wzrósł w ostatnim czasie. Jest to pokłosie zmian w polskim i europejskim prawie, które ma na celu regulowanie wydostawania się do środowiska niebezpiecznych substancji, w tym przypadku rtęci, która stanowi główny składnik plomby amalgamatowej. Filtr lub komora sedymentacyjna wymagają odpowiedniej eksploatacji. Jak użytkować amalgamat, by nie narazić się na grzywny i prowadzić gabinet stomatologiczny w sposób bezpieczny dla środowiska? Sprawdźmy!

Link do tego produktu w sklepie: Separator amalgamatu sedymentacyjny - ISG1 (ekotu.pl)

Co to jest separator amalgamatu?

Zanim przejdziemy do omawiania samej eksploatacji urządzenia, warto krótko opisać sam separator amalgamatu. Urządzenie to, ma za zadanie wychwycić ze ścieków bytowych resztki plomby amalgamatowej. Rocznie do wód trafia około 4 ton rtęci, która pochodzi z gabinetów dentystycznych. Usuwanie amalgamatu ma więc spore uzasadnienie. Urządzenie to działa na zasadzie filtra lub komory sedymentacyjnej.

Jak obsługiwać separator amalgamatu?

Nowoczesne urządzenia są praktycznie bezobsługowe. Posiadają w pełni zautomatyzowany system kontroli poziomu zanieczyszczeń, informujący o potrzebie wymiany lub czyszczenia. Proste separatory amalgamatu mogą być podpięte zarówno do jednego unitu jak i do wielu unitów. Urządzenia te są standaryzowane, więc zazwyczaj nie ma żadnych komplikacji z podpięciem ich zarówno pod konkretny rodzaj pompy, jak i w daną sieć kanalizacyjną. Separator amalgamatu może znajdować się bezpośrednio przy unicie (posiada wówczas obudowę dźwiękochłonną), lub przy pompie, np. w piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym.

Za serwis separatora amalgamatu odpowiada wyspecjalizowana firma. Usuwanie amalgamatu odbywa się regularnie, co notowane jest w odpowiednim dzienniku serwisowym. Dedykowana firma musi zabezpieczyć odpad niebezpieczny, a następnie zneutralizować go. Warto wspomnieć, że musi być na tę usługę podpisana osobna umowa, gdyż utylizacja amalgamatu nie może być prowadzona przez firmę, która odbiera z gabinetu dentystycznego odpady medyczne.

Jak często usuwać amalgamat?

Zwykle serwisowanie odbywa się raz do roku. Wówczas separatory amalgamatu muszą być czyszczone i sprawdzane pod kątem sprawności wychwytywania cząstek. Nie jest to jednak regułą. Niektóre urządzenia są tak skonstruowane, że usuwanie amalgamatu odbywa się nawet raz na kwartał. Kupując separator amalgamatu musimy dobrze sprawdzić, jakie usługi serwisowe oferuje nam dany dostawca i czy jest w nich zawarta pełną oferta, włącznie z utylizacją amalgamatu.

Kto musi mieć separator amalgamatu?

Wszystkie jednostki, które wykonują wypełnienia amalgamatowe, lub takowe usuwają, od stycznia 2019 obligatoryjnie muszą być wyposażone w separatory. Urządzenie musi posiadać ważny certyfikat, a gabinet dentystyczny, w razie kontroli sanepidu, powinien okazać umowę na usuwanie amalgamatu oraz dziennik serwisowy. W innym wypadku grozi niestety wysoka grzywna.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć