logo

Odpady niebezpieczne to odpady stanowiące szczególne zagrożenie dla zdrowia i środowiska dlatego wymagają prawidłowego zagospodarowania (rodzaje odpadów niebezpiecznych wymienione są w załączniku do Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów -Dz. U. Nr 112 poz. 1206).Odpady niebezpieczne wykazują właściwości drażniące, łatwopalne, rakotwórcze, toksyczne, żrące, zakaźne.

Odpady niebezpieczne to materiały lub substancje, które ze względu na swoje właściwości lub skład chemiczny stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi oraz środowiska naturalnego. Odpady te mogą być toksyczne, palne, łatwopalne, żrące, wybuchowe lub zawierać inne niebezpieczne właściwości. Przykłady odpadów niebezpiecznych obejmują chemikalia przemysłowe, farby, rozpuszczalniki, leki przeterminowane, zużyte baterie, a także materiały radioaktywne. Ze względu na ich potencjalne ryzyko, odpady niebezpieczne wymagają specjalnego postępowania, przechowywania i utylizacji, aby zapobiec szkodom dla zdrowia i środowiska. Organizacje i osoby odpowiedzialne za zarządzanie tego rodzaju odpadami muszą przestrzegać surowych przepisów i norm regulujących ich gospodarkę.

 

Możemy do nich zaliczyć: świetlówki, odpady medyczne i weterynaryjne, zużyty sorbent , baterie, akumulatory, oleje smarowe, odpady azbestowe i inne.

Odpady niebezpieczne przechowuje, transportuje i segreguje się w specjalnych pojemnikach o wysokiej wytrzymałości i szczelności.

Pojemniki na odpady niebezpieczne mają szczególne cechy i wymagania, aby zapewnić bezpieczne i odpowiednie przechowywanie tych materiałów. Pojemniki na odpady niebezpieczne są zazwyczaj wykonane z materiałów, które są odporne na działanie substancji chemicznych, które mogą być zawarte w odpadach. Najczęściej stosowane materiały to metal, plastik lub stal nierdzewna. Pojemniki muszą być szczelne, aby zapobiec wyciekom substancji niebezpiecznych. Dlatego posiadają one odpowiednie pokrywy i uszczelki. Każdy pojemnik na odpady niebezpieczne musi być odpowiednio oznaczony, aby można było łatwo zidentyfikować jego zawartość. Oznaczenia te zawierają informacje o rodzaju niebezpieczeństwa oraz ewentualnych środkach ostrożności. Pojemniki dostępne są w różnych rozmiarach, aby dostosować się do różnych ilości i rodzajów odpadów niebezpiecznych. Mogą to być zarówno małe pojemniki do przechowywania małych ilości odpadów, jak i duże beczki lub baniaki do składowania większych ilości. Pojemniki są zaprojektowane w taki sposób, aby były łatwe do obsługi, co ułatwia pracownikom przechowywanie i przemieszczanie odpadów niebezpiecznych.

 

Pojemniki na odpady niebezpieczne odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu zagrożeniom dla zdrowia i środowiska wynikającym z niebezpiecznych substancji. Dlatego ich właściwy wybór i utrzymanie są niezwykle ważne.

 

Zasady składowania odpadów niebezpiecznych regulują stosowne przepisy BHP oraz ochrony ppoż.:

  • rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych,
  • rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 14 października 2005 r. w sprawie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przy zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest oraz programu szkolenia w zakresie użytkowania takich wyrobów.
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,

Wymogi, które muszą zostać spełnione przy składowaniu odpadów niebezpiecznych można podsumować w kilku podpunktach:

  • Pojemniki na odpady niebezpieczne muszą być  umieszczone z dala od dróg ewakuacyjnych bądź przejść do nich prowadzących,
  • Wszelki dostęp pojemników na odpady niebezpieczne powinien być ograniczony dla osób nieupoważnionych
  • Wszystkie opakowania powinny zostać stosownie oznakowane w zależności od składowanych substancji jak również zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych
  • Należy umieścić instrukcje dla pracowników określające: Sposób magazynowania, pakowania, załadunku i transportu odpadów.
  • Dla substancji, które wydzielają pary lub gazy miejsce zbierania oraz przechowywania odpadów niebezpiecznych musi być wyposażone wentylację wywiewną

Nasza firma posiada w swojej ofercie pojemniki na odpady niebezpieczne:

  • Tuby – opakowania na świetlówkiprzystosowane do transportowania i przechowywania zużytych świetlówek. Pojemniki są wykonane z utwardzonej tekstury dostosowane do długości świetlówek.

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wraz z późniejszymi zmianami zabrania wyrzucać zużyte świetlówki do śmietnika razem z nieczystościami komunalnymi i nakłada obowiązek segregacji  odpadów tak, by mogły być poddawane specjalnemu przetwarzaniu, z uwagi na zawartość rtęci niebezpiecznej dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka.

  • Pojemnik mobilny na odpady niebezpieczne– Wykonane z wysokomolekularnego niskociśnieniowego polietylenu (HDPE) , odporny na gorąco , zimno , leki i chemikalia wytrzymały , przystosowany do składowania stałych substancji niebezpiecznych.
  • Pojemniki na odpady medyczne i weterynaryjne - sztywne pojemniki, odporne na przekucia i pęknięcia, poprzez co odpady nie wydostaną się na zewnątrz. Pojemniki są szczelnie zamknięte , co wprowadza dużą wygodę i bezpieczeństwo w gospodarowaniu odpadami, posiadają atesty PZH. Opakowania wyposażone są w specjalne wpusty, który umożliwiają bezdotykowe usuwanie igieł. Eliminuje to zakłucia i skażenia personelu. Dostępne w różnych pojemnościach : od 0,7 l do 20l

Zajmujemy się również:

  • Odbiorem i Utylizacją odpadów niebezpiecznych! Zapraszamy do kontaktu.