logo

Sorbenty – artykuły przemysłowe do usuwania i ograniczania wycieków

Co to jest sorbent?

Sorbenty to produkty przemysłowe, które pozwalają na adsorpcję fizyczną wycieków. Materiały te charakteryzują się bardzo dużą powierzchnią chłonną oraz są zdolne do adsorbowania cieczy i gazów o różnej charakterystyce, w tym roztworów wodnych, olejów oraz związków ropopochodnych, a także agresywnych chemikaliów.

Sorbenty stosowane są szeroko przez służby ratunkowe oraz zakłady przemysłowe, jako obowiązkowy element wyposażenia stanowisk pracy, niezbędny do zabezpieczenia miejsca wycieku. Sorbenty minimalizują między innymi ryzyko skażenia środowiska, wybuchu pożaru, jak również ryzyko utraty zdrowia lub życia ludzi.

Oferujemy różne rodzaje sorbentów, które dobiera się w oparciu o właściwości wyciekających cieczy. Sorbenty dzielą się na dwie główne grupy: sorbenty sypkie oraz sorbenty tekstylne. Różnią się właściwościami adsorpcyjnymi oraz zastosowaniem.

  • Sorbenty sypkie są to powszechne i łatwo dostępne rozwiązania w formie granulatu. Sorbent stanowią drobne cząstki o dużych zdolnościach chłonnych, które dozuje się miejscowo, zasypując plamę wycieku. 
  • Sorbenty tekstylne to artykuły przemysłowe z tworzyw sztucznych, przeznaczone do wykorzystania w każdych warunkach. Są to różne rodzaje sorbentów, np. arkusze, poduszki, rolki lub węże – kształt, rozmiar i materiał dobierany jest w oparciu o charakterystykę wycieku.

Aby ułatwić naszym klientom wybór odpowiednich sorbentów, wszystkie produkty w naszej ofercie zostały podzielone ze względu na kształt, rozmiar oraz kolor. Każdy sorbent z naszego sklepu posiada atest PZH i spełnia najbardziej rygorystyczne normy higieniczne i toksykologiczne obecne na polskim rynku. Oferujemy rodzaje sorbentów dokładnie sprawdzone pod kątem efektywności oraz oddziaływania na środowisko.

Sorbent – z czego jest wykonany?

Współcześnie rodzaje sorbentów oraz ich zastosowania zostały dostosowane do aktualnych zasad zarządzania ryzykiem oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Oferowane przez nas produkty wykonane są z tworzyw sztucznych, które są bezpieczne dla środowiska naturalnego. Materiały sorpcyjne cechuje wysoka powierzchnia chłonna oraz zdolność do pochłaniania konkretnych rodzajów wycieków, np. sorbenty do oleju.

Sorbent – jak stosować?

Ze względu na zróżnicowane zastosowanie, w naszym sklepie znajdą Państwo następujące rodzaje sorbentów:

  • Sorbent w formie arkusza, przeznaczony jest do rozłożenia, w celach profilaktycznych, pod maszynami i urządzeniami, z których mogą wyciekać płyny,
  • Sorbent w formie bariery, stosowany jest w wyciekach wodnych, jeziorach, morzach, portach i wszędzie tam, gdzie doszło do wycieku oleistych cieczy do wody,
  • Sorbent w formie granulatu, wykorzystywany jest do czyszczenia wszelkich pęknięć i nierówności,
  • Sorbent w formie multi-wykładziny, wykorzystywany jest do likwidowania dużych wycieków, cechuje się bardzo wszechstronnym zastosowaniem,
  • Sorbent w formie poduszki, stosuje się w przypadku dużych wycieków z maszyn, gdzie płyn kapie bez przerwy,
  • Sorbent w formie rolki, stosowany jest do czyszczenia dużych powierzchni,
  • Sorbent w formie węża, stosowany jest do zlikwidowania dużych wycieków z maszyn.

Sorbenty do oleju

Jeśli poszukują Państwo te rodzaje sorbentów, które poradzą sobie z wyciekiem w postaci oleju, ropy oraz innych substancji ropopochodnych, lecz są hydrofobowe (nie wchłaniają wody) – oznaczone są one kolorem niebieskim oraz białym.

Sorbenty do oleju stosowane są szeroko w przemyśle (np. usuwają wycieki z maszyn i pojazdów), jak również gospodarce wodnej (np. pozwalają ograniczyć plamę oleju na powierzchni zbiornika wodnego).

Sorbenty do wody i innych substancji

Rodzaje sorbentów, które pozawalają na adsorpcję wody oraz innych substancji, w tym także niezidentyfikowanych i niesklasyfikowanych, oznaczone są kolorem żółtym. Sorbenty uniwersalne, które pochłoną zarówno wodę, jak i oleje oraz substancje ropopochodne, oznaczone są kolorem szarym.

Jak dobrać sorbenty w sklepie Ekotu?

Wybór sorbentów w naszym sklepie jest bardzo intuicyjny. Odwiedź zakładkę Kategorie, a następnie wybierz odpowiednie dla Twojego zapotrzebowania rodzaje sorbentów. Następnie dobierz właściwy sorbent w oparciu o wymiary sorbentu (podane w cm), jego adsorpcję (podane w l/frp) oraz docelowe zastosowanie (np. do roztworów wodny lub do oleju). Jeśli masz pytania dotyczące któregoś z oferowanych w sklepie produktów lub szukasz odpowiedzi na pytanie: jaki sorbent dobrać dla swojego zapotrzebowania – skontaktuj się z nami!