Separatory amalgamatu - Usuwanie i utylizacja amalgamatu z Ekotu.pl.
Co to jest separator amalgamatu?
Wypełnienia amalgamatowe odchodzą powoli na margines, jednak wciąż są poważnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Ich głównym składnikiem jest przecież rtęć, stanowiąca aż około 50% zawartości mieszanki, składającej się również z innych, niebezpiecznych metali ciężkich. Szacuje się, że nawet ponad 3,5 tony rtęci rocznie trafia do wód z gabinetów dentystycznych. Dlatego tak ważne jest stosowanie separatorów amalgamatu. Urządzenia te pozwalają na odseparowanie cząstek amalgamatu ze ścieków komunalnych. Usuwanie amalgamatu z separatora polega na wyczyszczeniu komory sedymentacyjnej, zabezpieczeniu odpadu oraz unieszkodliwieniu go przez dedykowaną do tego firmę.
Usuwanie amalgamatu w świetle prawa
Stosowanie separatorów amalgamatu jest regulowane prawem już od 2017 r., od kiedy to część gabinetów dentystycznych została objęta Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie rtęci. W styczniu 2019 r. przepisy te zostały uzupełnione przez nasze krajowe prawo, które obliguje niektóre gabinety stomatologiczne do usuwania amalgamatu (gabinety, które stosują takie wypełnienia, a także gabinety, które usuwają już istniejące wypełnienia). Zakupiony sprzęt musi spełniać normę ISO 11143. Certyfikowane separatory amalgamatu mają obniżyć poziom rtęci w środowisku naturalnym, ograniczając tym samym zachorowania na takie choroby jak Alzheimer, problemy ze słuchem, chroniczne zmęczenie i osłabienie fizyczne, a także bezpłodność.
Utylizacja amalgamatu
Nowoczesne, certyfikowane separatory amalgamatu to urządzenia bezobsługowe i wysoce niezawodne. Ich budowa nie uwzględnia układów elektronicznych, a przyłącza dostosowane są do standardów panujących w technice sanitarnej. Separator amalgamatu posiada komorę sedymentacyjną, która posiada określoną pojemność na zanieczyszczenia. Serwisowanie separatora amalgamatu polega na wyczyszczeniu komory oraz na zabezpieczeniu i unieszkodliwieniu amalgamatu, jako odpadu klasyfikowanego do niebezpiecznych. Usuwany amalgamat nie może trafiać do ścieków komunalnych, dlatego należy bezwzględnie dochowywać czasów serwisowania, a także korzystać wyłącznie z separatorów amalgamatu, które posiadają certyfikaty. Ostrzegamy przed urządzeniami z wbudowanym by-passem, które nie spełniają norm i umożliwiają bocznikowanie zanieczyszczeń. Zebrany amalgamat nie może także trafić do zwykłych odpadów komunalnych, gdyż w procesie spalania emituje on toksyczne substancje do atmosfery.
Ceny separatorów amalgamatu oraz serwis
Za wysokiej klasy separator amalgamatu firmy Epak, który umożliwia separację przy przepływie do 2,5 l/min, trzeba zapłacić jedynie 1 990 zł. Urządzenie to posiada certyfikat ISO 11143, jest zatem w pełni bezpieczne tak dla środowiska, jak i dla właściciela gabinetu stomatologicznego w razie wizyty sanepidu. Warto dodać, że producent gwarantuje na ten produkt dożywotnią gwarancję, która obejmuje również serwis, polegający na dezynfekcji i czyszczeniu separatora amalgamatu minimum raz w roku. Separator amalgamatu Deltasep ISG1 powinien być montowany przez wykwalifikowanego specjalistę, zgodnie z instrukcją dołączoną do urządzenia.
Posiadasz pytania dotyczące separatora amalgamatu Deltasep ISG1? Nie jesteś pewien czy urządzenie będzie współpracować z danym stanowiskiem stomatologicznym lub masz pytania dotyczące jego instalacji? Skontaktuj się z nami!