logo

Regulacje prawne, dotyczące wyposażenia gabinetów stomatologicznych, regulują w sposób bardzo precyzyjny, które jednostki muszą być wyposażone w separator amalgamatu. Usuwanie rtęci ze ścieków bytowych dotyczy tych gabinetów dentystycznych, które robią lub usuwają plomby amalgamatowe. W Polsce takich punktów jest bardzo wiele, to właśnie one muszą czym prędzej wyposażyć się w certyfikowany separator amalgamatu.

Link do tego produktu w sklepie: Separator amalgamatu sedymentacyjny - ISG1 (ekotu.pl)

Jakie są rodzaje separatorów amalgamatu?

Usuwanie amalgamatu polega na odseparowaniu niebezpiecznych odpadów ze ścieków bytowych. Wypełnienia amalgamatowe posiadają w składzie aż 50% rtęci, która w kanalizacji potrafi przybrać wyjątkowo toksyczną formę, tak dla środowiska naturalnego, jak i dla człowieka. To, jak działa separator amalgamatu tłumaczy rodzaj urządzenia. Na rynku dominują przede wszystkim:

  • separatory sedymentacyjne,
  • separatory filtracyjne,
  • separator dynamiczne,
  • separatory mieszane.

Utylizacja amalgamatu polega więc na zabezpieczeniu i unieszkodliwieniu odpadu niebezpiecznego, jaki stanowi osad z komory sedymentacyjnej lub filtra. Separatory amalgamatu to urządzenia doskonale dostosowane do współczesnych warunków, panujących w gabinetach stomatologicznych. Można zakupić urządzenie współpracujące z jednym unitem lub z wieloma, sterowane automatycznie, cicho i wydajnie.

Gdzie kupić separator amalgamatu?

Zdecydowanie polecamy firmy, które zajmują się nie tylko dystrybucją, ale także odpowiadają za profesjonalne usuwanie amalgamatu. To bardzo ważna kwestia – kupując jedynie urządzenie, spada na gabinet dentystyczny dodatkowy problem jego instalacji, a także serwisowania urządzenia, czyszczenia i utylizacji amalgamatu. Firmy działające kompleksowo, potrafią zapewnić nam także doradztwo techniczne, które bywa nieocenione przy wyborze konkretnego modelu separatora amalgamatu. Zwykle właściciele gabinetów dentystycznych nie mają pojęcia czy należy wybrać urządzenie do pracy z pompą mokrą czy z pompą suchą, albo w który miejscu wpiąć separator amalgamatu w sieć. Dedykowany doradca techniczny zdecydowanie się w tym przydaje.

Czy mogę sam czyścić separator amalgamatu lub wymieniać filtr?

Za usuwanie amalgamatu odpowiedzialna musi być firma, która specjalizuje się w odbiorze odpadów niebezpiecznych. Amalgamat nie jest klasyfikowany jako odpad medyczny, więc nie może to być firma, która odbiera od nas akurat tę kategorię odpadów. Z firmą zajmującą się utylizacją amalgamatu trzeba mieć podpisaną umowę oraz należy prowadzić dokładny dziennik serwisowy. W razie kontroli sanepidu, nieprzestrzeganie tych zaleceń skutkuje dotkliwą grzywną. Podobnie jest, gdy zakupiony przez nas separator amalgamatu nie posiada obowiązujących certyfikatów, lub co gorsza, posiada możliwość by-passu.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć