
Ozon jest alotropową odmianą tlenu, która występuje we wszystkich stanach skupienia. W stanie gazowym ozon jest niebieskim gazem, o bardzo charakterystycznym i ostrym zapachu. Wykazuje bardzo wysokie właściwości utleniające.
Ozon jest obecnie jednym z najskuteczniejszych środków dezynfekujących. Wykazuje on 50-krotnie skuteczniejsze działanie bakteriobójcze w porównaniu do najpopularniejszego środka do dezynfekcji - jakim jest chlor - oraz 3.000 razy szybsze działanie.
Ozon wytwarzany jest za pomocą specjalnego urządzenia, zwanego generatorem ozonu (czy też ozonatorem). Poniżej przedstawione są przykładowe generatory:
Generator ozonu Trioxygen 5 Generator ozonu Trioxygen 20
Poszczególne generatory ozonu różnią się między sobą mocą, wydajnością wentylatora i zdolnością do wyprodukowania określonej ilości ozonu w ciągu godziny.
Dowiedz się więcej na temat naszych generatorów ozonu.
Ozonowanie jest najnowszym i niezwykle skutecznym sposobem pozwalającym na zniszczenie wirusów, bakterii, grzybów, alergenów i innych chorobotwórczych drobnoustrojów, a także na usunięcie nieprzyjemnych zapachów.
Ozonowanie jest skutecznie wykorzystywane do:
- dezodoryzacji (niszczenie zapachów, odświeżanie powietrza),
- deakaryzacji (odgrzybianie, niszczenie pleśni i zarodników grzybów),
- dezynfekcji (niszczenie bakterii, wirusów, alergenów, roztoczy kurzu domowego, a także trudno usuwalnych zapachów, np. woń stęchlizny, spalenizny, rozkładających się zwłok),
- sterylizacji i stabilizacji stężenia patogenów (dotyczy laboratoriów naukowych).
Z ozonowania korzystają najczęściej: gabinety lekarskie i stomatologiczne, gabinety weterynaryjne, gabinety kosmetyczne, fitnesskluby, siłownie, hurtownie spożywcze, hotele, pensjonaty, przedszkola, żłobki, firmy transportowe itd.
Dowiedz się więcej na temat naszych usług w zakresie ozonowania.
Na co dzień ozon najczęściej wykorzystywany jest do:
- odgrzybiania klimatyzacji i dezynfekowania wnętrz pojazdów samochodowych,
- ozonowania klimatyzacji w domach i budynkach użyteczności publicznej,
- odgrzybiania i dezynfekowania pomieszczeń mieszkalnych i biurowych,
- likwidacji nieprzyjemnych i trudnych do usunięcia woni,
- przedłużania trwałości produktów w przemyśle spożywczym,
- zmniejszania ilości odpadów w przemyśle rolnym,
- leczenia pacjentów z owrzodzeniami, stanami zapalnymi skóry, trądzikiem, wrzodami czy opryszczką (tzw. ozonoterapia).
Ozonowanie powietrza i całych pomieszczeń pozwala zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i pacjentom, ograniczając ryzyko zakażenia wirusowego i bakteryjnego, jednocześnie dezynfekując i odświeżając pomieszczenia, klimatyzację czy narzędzia.
Dowiedz się więcej na naszej stronie poświęconej ozonowaniu.